• Gyereksorsok
  • SOS Gyermekfalvak
  • Adományozz!
Az elhanyagolás megelőzése vagy a szegénység büntetése?

Az elhanyagolás megelőzése vagy a szegénység büntetése?

Kétharmadával nőtt az elmúlt évtizedben azon kisgyerekek száma, akik a családjukból kiemelve élnek. A törvényhozás szigorítással és szervezeti átalakításokkal próbál reagálni a gyerekbántalmazási botrányokra, más vélemények szerint azonban a gyerekvédelem a szegényeket vegzálja.

Egyre több kisgyerek él elválasztva a családjától. 67 százalékkal nőtt az elmúlt tíz évben a gyermekvédelmi gondoskodásban élő, 0-6 éves gyerekek száma, a Központ Statisztikai Hivatal adatai szerint 2007-ben 3018 gyerek volt érintett, tavaly már 5053. A jelenséget nem az magyarázza, hogy ennyivel több kisbaba születik, a vizsgált időszak kezdetén a szülések száma 97 ezer volt, a válságot követően lecsökkent 88 ezerre, majd ismét visszakapaszkodott 91 600-ra.

A közelmúltban több gyerekbántalmazási botrány rázta meg az országot (ezeket lásd a keretben), amelyek hatására a szakpolitika jól-rosszul igyekezett módosítani a jogi kereteken a hasonló ügyek elkerülésére. És elképzelhető, hogy a gyámhivatalok is félnek, nem akarnak a szigetszentmiklósihoz vagy az agárdihoz hasonló, nagy hírt kavaró ügyet a területükön, inkább a „problémás” családoktól előbb elveszik a gyerekeket. „A kisgyermekkor az az időszak, amikor legkönnyebben megfordíthatók a rossz folyamatok” – mutat rá Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak gyermekvédelmi programigazgatója. Hiszen minél később avatkoznak be egy gyerek életébe, annál inkább összeadódnak a hátrányok, elszenvedett nélkülözések.

[box type="info"] Szigetszentmiklóstól Ceglédig. Nagy médiafigyelmet kiváltó gyerekbántalmazási botrányok az elmúlt években Magyarországon

  • Szigetszentmiklósi gyerekkínzási ügy. A vád szerint a szülők éveken át kínozták, megerőszakolták, ürülékkel etették három kisiskolás gyermeküket. A bizarr bántalmazásokra csak évekkel később derült fény, miközben a gyerekvédelem folyamatosan kapcsolatban állt a családdal. Ráadásul a bírósági eljárás is évekre elhúzódott, az első ítéletet hatályon kívül helyezték, végül az ügy 2013-as kipattanása után négy évvel ítélték el a szülőket.
  • Agárdi gyerekhalál. Egy jó anyagi körülmények között élő családban 2013-ban éhen halt egy kisfiú. A másfél éves gyerek halálakor mindössze 4,5 kilót nyomott. A halál oka a gyermek orvosi problémája volt, amivel a szülők nem fordultak orvoshoz, hanem természetgyógyásszal kezeltettek. A büntetőeljárás itt is évekre elhúzódott.
  • Gyöngyösi tragédia. 2016-ban szintén éhen halt egy kislány a saját családjában, akik jó körülmények között, ám igen elzárkózva éltek, a védőnőt nem engedték be. Ráadásul szintén alultápláltság miatt már a család nagyobb gyerekeivel is foglalkozott a gyerekvédelem, ám a család a gyámhivatali idézésekre sem reagált. Az eset hatására tették be a Gyermekvédelmi törvénybe azt a passzust, hogy a szülő köteles együttműködni a gyerekorvossal, védőnővel, s hogy a testvérek ügye együtt kezelendő.
  • Ceglédi gyermekgyilkosság. 2016-ban meghalt egy kisfiú, akit az anyja többször földhöz vágott. A nő a harmadik gyerekét várta éppen, élettársával megélhetési gondokkal küszködtek.
  • Bicskei abúzus. Éveken át szexuálisan bántalmazta a rá bízott gyerekeket a bicskei gyermekotthon igazgatója. 2012-ben egyszer már kipattant az ügy, ám az eljárási hibák miatt az áldozatok sorra visszavonták a vallomásukat, végül 2016-ban álltak a nyilvánosság elé újra, akkor letartóztatták a vezetőt. Az ügy hatása észlelhető azokban az idei törvénymódosításokban, miszerint a gyerekvédelmi intézmények vezetőinek előéletét ellenőrizni kell, és aki korábban gyerekek sérelmére szexuális abúzust vagy veszélyeztetést követett el, nem dolgozhat kiskorúakkal később. [/box]
A gyermekvédelemért felelős Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a növekedés magyarázatát az elmúlt évek törvényi és szervezeti változásaiban látja, melyek célja a gyerekbántalmazás és elhanyagolás megelőzése, a kiemelések objektívebbé válása volt.

  • 2013 óra a családból történő kiemelésről a járási/kerületi gyámhivatalok döntenek (korábban a jegyzői gyámhatóságok is eljárhattak). „Ezzel a döntéshozás objektívebbé, szakszerűbbé vált, a családból való kiemelésre javaslattevőt kevésbé befolyásolhatják szubjektív emberi tényezők, továbbá a döntést hozók gyámügyi esetekre vonatkozó szakmai tudása és tapasztalata koncentrálódik e szinten” – teszi hozzá a minisztérium.
  • 2016-ban egységes, gyermekbántalmazás elleni módszertant vezettek be, ami a jelzőrendszernek megkönnyíti a visszaélések felismerését. Ennek az egészségügyre lebontott irányelve részletesen elmagyarázza, mi minősül bántalmazásnak és hogyan kell jelzést tenni, ha ezt észleli az orvos. Szintén ettől az évtől a gyermekvédelmi jelzést tevők adatait titkosan kell kezelni. E két intézkedés „javította a gyermekvédelmi észlelő- és jelzőrendszer hatékonyságát, felhívta a szakemberek figyelmét a jelzés megtételének fontosságára, és ezzel csökkent a gyermekveszélyeztetési és gyermekbántalmazási esetek látenciája. Ebből következően a családjukban súlyosan veszélyeztetett, elhanyagolt vagy bántalmazott gyermekek családjukból való kiemelésére – a veszélyeztetettségük és a megtehető intézkedések felmérését követően – indokolt esetben nagyobb valószínűséggel kerülhet sor” – mondja a minisztérium. Aktívabbá váltak a védőnők a jelzőrendszerben, többször hívják fel a figyelmet elhanyagolásra, bántalmazásra. Mindez egybecseng azzal, hogy a három év alatti kicsik a legkiszolgáltatottabbak, ők általában még nem járnak intézménybe, ami esetleg ellensúlyozná a család hatását, csak a védőnő találkozik velük.
  • 2016-tól egyesítették a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatokat, azzal a céllal, hogy a gyermeket és az egész családot egységes szemléletben kezeljék. Most a család- és gyermekjóléti szolgálat foglalkozik helyben a családokkal, míg a távolabb levő központ nyújtja a hátteret. „Megoszlott a felelősség. A szolgálat jelent a központnak, a központ a gyámhivatalnak, a gyámhivatal dönt a kiemelésről. A döntéshozó távolabb került az ügytől, papírokból dolgozik, és nem szembesül a következménnyel” - teszi hozzá egy önkormányzat gyermekvédelmi munkatársa.
A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet szerint rengeteg a jogellenes, indokolatlan kiemelés, felülreprezentáltak a hozzájuk fordulók között a szegénység miatt vegzáltak. Székely László ombudsman öt megyére kiterjedő vizsgálata szerint a kiemelések harmada anyagi okból történik. Ahol erősebb az alapellátás és több szolgáltatással tudják a hátrányos helyzetű családokat segíteni, ott kevesebb gyereket vesznek el a szüleitől. Ugyanakkor pusztán anyagi eszközökkel nem előzhetők meg a kiemelések, a családok együttműködési készsége és a települési önkormányzat hozzáállása is nagyban számít. Nehéz megoldani a családok időleges nehézségeit, kevés a helyettes szülő, a gyermekek átmeneti otthonainak is egyenetlen az eloszlása, hosszú a várakozási idő egy férőhelyre. A gyermekvédelmen túlmutató probléma a szociális bérlakások hiánya, sok családnak a lakás elvesztése a gyerekek kiemelését is jelenti. Eközben nő a szegénység veszélyének kitett gyerekek száma, még ha a számítási módosítások miatt a hivatalos statisztikák ezt el is fedik.

„Egyre gyengébb a helyi ellátórendszer, a politikai hangulat miatt egyre ellenségesebbek a segítő foglalkozásúak, védőnők, szociális munkások, pedagógusok, félnek a nagy balhéktól, újsághírtől, inkább kiemelik a gyereket születéskor, vagy kicsi korban arra hivatkozva, hogy nem biztosítottak az ellátás feltételei” – sorolja a gyerekvédelem hibáit Herczog Mária szociológus, az ENSZ Gyermekjogi bizottságának tagja. A szegényellenes retorikán túl a helyi önkormányzat anyagilag is a kiemelésben érdekelt, nem nekik kell helyben támogatni a családot, a szakellátást a központi büdzsé fedezi.

A gyerekszám növekedésével az ellátás nem tudja tartani a lépést. Bár 2017-től a 12 évesnél fiatalabb gyerekek már csak nevelőszülőnél élhetnének, nincs elegendő jelentkező, így a gyerekek egy részét továbbra is otthonokban kell elhelyezni. Ha egy gyerek bekerült, akkor nem fogja gyorsan elhagyni a rendszert. Mindössze a gyerekek negyede távozik egy éven belül az intézetből vagy nevelőszülőtől, minden harmadik gyerek öt évnél is hosszabb időt tölt a rendszerben.

A létszámnövekedés egyik folyománya lehet a kormányzat által szívesen hájpolt tény, hogy az örökbefogadások száma növekedésnek indult. Novák Katalin államtitkár már 2014-ben közölte, hogy a kormány intézkedésekkel és kampánnyal támogatja az örökbefogadások ösztönzését. Azóta a számok valóban megemelkedtek, az ezredforduló óta tavaly adták örökbe a legtöbb gyereket, 1025-öt, 2003 és 2014 között stabilan a 700 és 800 közti sávban mozgott ez a szám, azóta pedig nekilódult. Az eredményben benne lehetnek az intézményi változások is, mint a gyermekvédelmi gyámok megjelenése, és az örökbeadások központosítása, a korábbi járási szintről a megyeszékhelyen működő gyámhivatalba. Ennél profánabb magyarázat azonban, hogy több állami gondoskodásban élő kisgyerekből több lesz örökbe fogadható, főleg, mivel a növekmény elsősorban a gyerekvédelemben élő, csecsemőnél idősebb gyerekek titkos örökbefogadásaiból származik. Ők azok, akiket rögtön a kórházból vagy pici korban elvesznek a családtól, a szülők előbb-utóbb abbahagyják a látogatást és a gyerek örökbe fogadhatóvá válik. Ugyanakkor az örökbefogadásra várakozók száma még fokozottabb ütemben gyarapodik, év végén már 2753 család állt sorban, ami 50 százalékkal magasabb a 2010-es értéknél. Tehát az örökbefogadók egyre hosszabb várakozási időkkel számolhatnak.

komment gyermekvédelem örökbefogadás bekerülés felnőni a rendszerben Tovább
Az elhanyagolás megelőzése vagy a szegénység büntetése? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Így versel Sztankay unokája Így versel Sztankay unokája
  • Mit tegyek, ha figyelemhiányos a gyerekem? Mit tegyek, ha figyelemhiányos a gyerekem?
  • "Ha nem tudod pozitívan látni a jövődet, akkor megszívod" "Ha nem tudod pozitívan látni a jövődet, akkor megszívod"
  • Hogyan beszélj a gyerekeddel 1956-ról? Hogyan beszélj a gyerekeddel 1956-ról?
  • A táska, amit nem csak a gyereked fog imádni. Hanem egy másik gyerek is. A táska, amit nem csak a gyereked fog imádni. Hanem egy másik gyerek is.
Facebook

Keresés

Friss topikok

  • - duplagondol: @haromegesztizennegy: Sorold őket, légy oly szíves. (2018.11.01. 18:06) Hogyan beszélj a gyerekeddel 1956-ról?
  • Jakab.gipsz: Egy lehetséges megoldás van: a kultúra. (2018.10.19. 09:20) Ha rosszul viselkedünk, intézetbe adtok minket?
  • Cs. Tóth Péter: Köszi a cikket, mivel nagyon időszerű az iskolákban, és a közösségekben. Ajánlanék egy könyvet, ak... (2018.10.14. 19:30) Az iskolai zaklatást a felnőttek tartják életben
  • Alick: @csakférfi: Bezárni a gardróbszekrénybe. :) (2018.10.11. 16:51) Az én gyerekem, de megőrülök tőle, amikor hisztizik
  • úgyiselfelejtem: Tanár nélkül semmit nem tanulna a gyerek. Hiszen még írni, olvasni sem tudna megtanulni, ezt minde... (2018.09.21. 19:50) Többet tanulhatnak tanárok nélkül a gyerekek?

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Címkék

1956 (1) adhd (2) alkohol (1) atipikus család (1) bántalmazás (1) bekerülés (1) bűncselekmény (1) cigány gyerekek (1) család (12) család felbomlása (1) csecsemőgyilkosság (1) design (1) drog (1) felnőni a rendszerben (5) fiatalok (5) figyelemzavar (2) gyerekjogok (6) gyereknevelés (6) gyermekvédelem (13) hátrányos helyzet (4) hétköznapi pszichológia (5) holokauszt (1) igaz történet (1) iskola (3) jó gyakorlat (7) kamasz (3) kamaszkori terhesség (1) krízisterhesség (2) lakhatás (1) mese (2) művészet (1) nevelőszülő (8) oktatás (1) öngyilkosság (1) önsértés (1) örökbefogadás (4) pszichológia (3) sérült gyerek (2) szegénység (1) szex (1) szexuális zaklatás (1) szülő (1) testvérek (1) történelem (1) trauma (1) vadaskert (1) válás (1) vér szerinti anya (1) Címkefelhő

Vegye fel PR munkatársunkkal a kapcsolatot!

Varró Gabriella 
gabriella.varro@sos.hu


T +36 1 301 3160
F +36 1 325 9409

1094 Budapest, Angyal utca 1-3.
1463 Budapest, Postafiók 838
Nyilvántartási szám: 9984
Közhasznúsági fokozat: közhasznú

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Blogajánló

A nyelveken beszélő gyermek Ki ne szeretné, ha gyermeke pár évesen már két vagy akár három nyelven beszélne? Biztos, hogy szeretnénk? Most a nyelvtanulásról osztok meg néhány személyes és másoktól ellesett gondolatot. Először is azt tudni kell, hogy máshogy tanulja az ember az anyanyelvét, mint később egy idegen nyelvet. Az… franciababa.blog.hu
blog.hu
süti beállítások módosítása
Dashboard